Zošľachťovanie a konfekcia v podmienkach bavlnárskych závodov

09.01.2021

ZOŠĽACHŤOVANIE

V bavlnárskych závodoch v Ružomberku bolo zošľachťovanie nedielnou súčasťou výroby už od ich  začiatkov.  Postupom  času  k základným  technológiam,  bieleniu, mercerizácii a farbeniu priadzí a tkanín, pribudla strojná a filmová tlač a špeciálne úpravy tkanín podstatne zvyšujúce úžitkové vlastnosti hotového tovaru. Rybárpolská zošľachťovňa bola rozčlenená na  jednotlivé  oddelenia:  mokrú  úpravňu,  suchú  úpravňu,  oddelenie  strojnej a filmovej tlače, sublistatik a adjustáciu.

Zaujímavou kapitolou je vlastná potlač tkanín, ktorá sa v Rybárpoli začala až v roku 1948, teda viac ako polstoročie od vzniku samotnej textilky. S ňou súvisela aj výroba dezénov pre tlač.  Najskôr  rytie  vzorov  do  medených tlačiarenských valcov  (hĺbkotlač)  pre strojnú tlač a neskôr výroba šablón pre ploché a rotačné filmové tlačiarenské stroje. 

Rotačné šablóny sa vyrábali dvoma spôsobmi. Prvým bola výroba lakovým vzorovaním na perforovaných niklových šablónach. Pri nej sa neosvietený fotocitlivý lak v miestach vzoru vypieral a takto vzniknutými miestami na šablóne sa pri tlači pretlačovala stierkou farba na tkaninu. Druhým spôsobom bolo galvanoplastické vzorovanie. Na špeciálny kovový valec sa nanášala fotocitlivá vrstva. Po nasvietení vzoru cez rastrový diapozitív a vyvolaní matrice zostala neosvetlená miesta vodivá. V galvanickom kúpeli prebehlo poniklovanie a bola vytvorená valcová niklová šablóna. Tá sa z valca stiahla a pripravila pre použitie v tlačovom stroji.

Dôležitým predpokladom širokého sortimentu vzorov ružomberskej textilky bolo aj vlastné dizajnérske stredisko produkujúce veľké množstvo nových kvalitných návrhov šatoviek, povlakovín a zásterovín.

ZÁKLADNÉ ÚPRAVÁRENSKÉ OPERÁCIE 

OPAĽOVANIE je operácia, ktorej účelom je odstránenie všetkých voľných vlákien a kon-cov nití, ktoré by zavadzalipri ďalšom zošľachťovaní tkaniny.

ODŠLICHTOVANIE pri tejto operácii sa z osnovných priadzí odstraňuje šlichta, ktorou bola osnova napustená pred tkaním tak, aby bola tkanina pripravená na ďalšie operácie.

VYVÁRANIE odstraňuje v alkalickom prostredí posledné zvyšky tukov, voskov a ostat-ných prírodných nečistôt z bavlnenej tkaniny.

BIELENIE zbavuje tkaninu prirodzeného zrebného zafarbenia materiálu.

MERCERIZÁCIA sa  používa  pre  zvýšenie  pevnosti,  zlepšení  omaku,  dosiahnutí lesku a zvýšení afinity k farbivám. Na bavlnu sa pri nej pôsobí hydroxidom sódnym za studena.

FARBENIE dodáva tkanine požadovanú farbu špecifických vlastností. Pri farbení musí byť farbivo s vláknom pevne spojené, aby malo vyfarbenie praktické použitie. Musí byť odolné voči vonkajším vplyvom a vyjadruje sa stálosťami vyfarbení (na svetle, v pote, vo vode, pri mechanickom praní, chemickom čistení, pri otere, pri žehlení a pod.). Používané boli diskontinuálne metódy farbenia (zariadenia: farbiaci aparát, fulár, džiger, hašpľa), polokontinuálne (Pad-Roll) a kontinuálne metódy ako Termosol a podobné.

TEXTILNÁ TLAČ vytvára jednofarebné alebo viacfarebné vzory na tkaninách nanášaním tlačových farieb podľa vopred vytvoreného vzoru. V Rybárpoli bola podľa strojného zariadenia  používaná  strojná  tlač  valcová  (hĺbkotlač),  filmová tlač s plochými šablónami a rotačná filmová tlač.

SUŠENIE nasleduje bezprostredne po tlači a tkaniny sa pri ňom musia dôkladne vysušiť pred ďalšími operáciami.

FIXÁCIA upevňuje farbivo na vláknach textílie. Na to sa väčšinou používa parenie alebo horkovzdušná fixácia podľa druhu použitých farieb.

PRANIE PO TLAČI slúži k odstráneniu nezafixovaného farbiva, pomocných prostriedkov a záhusky z tkaniny, aby tkanina získala brilantné vyfarbenie.

KREPOVANIE LÚHOVÉ sa prevádza nanášaním krepovacej alkalickej pasty v pozdĺžnych prúžkoch rôznej šírky na farebnú alebo potlačenú tkaninu. Vplyvom teploty dochádza k zrá-žaniu vlákien bavlny a vzniku krepového efektu na výslednej tkanine.

ŠPECIÁLNE ÚPRAVY sú všetky technologické postupy, ktoré dodávajú bieleným, farbeným a potláčaným materiálom tie vlastnosti, ktoré sú vyžadované pri ich používaní. Patria medzi ne napríklad tieto úpravy: nekrčivá, nežehlivá, nezrážavá, vyzrážaná, omaková vyprateľná, trvalá tužiaca, trvalá s kondenzáciou, mäkká kalandrovaná, kalandrovaná tužiaca, trvalá nehorlavá, hydrofóbna, antistatická, bakteriostatická a mnohé ďalšie.

KALANDROVANIE dodáva za využitia vysokého tlaku valcov a teploty požadovaný vzhľad povrchu, omak prípadne i lesk.

ČESANIE slúži k úprave tkaniny, po ktorom je jej povrch pokrytý krátkym alebo dlhým vlasom.

POSTRIHOVANIE slúži k odstráneniu vyčnievajúcich vlákien, alebo k zarovnaniu dĺžky vlasu u jednostranne alebo obojstranne počesaných tkanín

MECHANICKÉ KREPOVANIE sa používa u zmesových tkaní s PES a krepový efekt vzniká pri prechodu tkaniny cez kovovú, tvarovanú lištu vyhriatu na príslušnú teplotu.

ADJUSTÁCIA zahŕňa operácie potrebné ku kontrole hotových tkanín a ich príprave na expedíciu do podnikovej konfekcie alebo k odberateľom. Týmito operáciami sú prezeranie, klasifikácia, metrovanie a balenie.




VÝROBA KONFEKCIE

Ružomberská textilka, to neboli iba pradiarne, tkáčovne a zošľachťovne, ale aj konfekčná výroba. Najskôr výroba bielizne, najmä v časoch 1. svetovej vojny, keď sa v obnovenej konfekcii šila bielizeň pre vojsko. Po 2. svetovej vojne má rybárpolská konfekcia 269 strojov vrátane špeciálnych a už v polovici roku 1948 sa sťahuje do priestorov bývalého závodu DEKORA. V tom čase produkuje najmä košele, spodky, zástery, šatky, plienky a podobne. Neskôr sa konfekčná výroba vracia do závodu do priestorov v prístavbe 1. tkáčovne. (Tam zostáva až do úplného konca podniku v roku 2006.) 

Nosným programom je po celý ten čas výroba ložných súprav a prestieradiel, no tiež dámskych šatových záster, pracovných odevov a plienok. Okrem hlavnej prevádzky je v zá-vode aj druhá konfekčná dielňa v priestoroch   tretej   pradiarne  a  ďalšie   detašované   dielne  v   Liptovskej  Lúžnej,   Revúcach a Kalamenoch. 

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia dochádza k modernizácii strojného vybavenia aj v konfekcii, o čom svedčí aj nákup modernej linky uľahčujúcej šitie ložných súprav a tiež vytvorenie pracoviska na navrhovanie a vytváranie strihov konfekčných výrobkov.



© Vilibald Liebscher - willibald@atlas.sk
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky