Pradenie a tkanie v podmienkach bavlnárskych závodov

10.01.2021

PRADENIE

Počas existencie ružomberskej textilky sa v nej spracovávali priadze zo 100 % bavlny stredno (ba AI) a dlhovlákennej (ba MII) a tiež zo zmesí bavlny s viskózovou (VSs) a neskôr aj polyesterovou strižou (PESs). V 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia sa vyrábali aj špeciálne jadrové priadze s jadrom z polyamidového hodvábu (PADh) opradeným bavlnenými vláknami.

Pre vyjadrovanie jemnosti pradiarenskych polotovarov, priadzí, nití a hodvábu (vo všeobecnosti dĺžkových textílií) sa u nás používa jednotka tex a jej násobky. Číselná hodnota jednotky tex predstavuje hmotnosť jedného kilometra dĺžkovej textílie v gramoch, alebo jedného metra v miligramoch (tex = g.km-1 = mg.m-1). Vo svete sa používajú aj iné sústavy na označovanie jemnosti, napríklad číslo metrické, číslo anglické a denier.

Spriadanie bavlny a chemických vlákien sa podľa technologického postupu delí na spriadanie mykaných a česaných priadzí. Mykané priadze sú vyrábané klasickým spôsobom s dopriadaním na prstencových strojoch alebo novšou technológiou bezvretenového pradenia.

ZÁKLADNÉ PRADIARSKÉ OPERÁCIE

MIEŠANIE sa prevádza na rozvoľňovacích strojoch a má zlisovanú bavlnu z balíkov rozvoľniť na vločky a tie dokonale premiešať.

ČISTENIE má za účel čo najviac rozvoľniť bavlnu a zbaviť ju nečistôt a zvyškov slupiek tak, aby bavlnené vlákno bolo čo najmenej poškodzované.

MYKANIE Na mykacích strojoch sa bavlna rozvlákňuje, ďalej dočisťuje a z tvaru jemnej pavučinky sa prevádza do tvaru prameňa bavlnených vlákien.

ČESANIE sa používa iba pri výrobe veľmi jemných priadzí z dlhovlákennej bavlny a má odstrániť z pavučinky všetky bavlnené vlákna kratšie ako 12 mm a zvyšné jemné nečistoty. Zaisťuje tak čo najväčšiu rovnobežnosť vlákien.

PREŤAHOVANIE má za úlohu urovnať, napriamiť a rovnobežne usporiadať vlákna v prameni a združovaním prameňov zvýšiť ich rovnomernosť behom jednotlivých pasáži preťahovania.

PREDPRIADANIE Jeho účelom je zjemniť prameň a vytvoriť z neho predpriadzu so spevňujúcim zákrutom a tú navinúť na špeciálne cievky, ktoré slúžia ako predloha pre dopriadanie.

DOPRIADANIE Pri klasickom prstencovom dopriadaní dochádza ku konečnému zjemneniu predpriadze na priadzu, pri ktorom sa táto spevňuje zákrutom a je následne navinutá na potáč.

BEZVRETENOVÉ DOPRIADANIE spracováva prameň od druhého preťahovania a pomocou špeciálnej rotujúcej spriadacej komory jej mení na hotovú priadzu, ktorú potom navíja priamo na krížom súkané cievky. Odpadá tak predpriadanie a neskôr v tkáčovňách prevíjanie priadze z potáčov na krížové cievky.



TKANIE

V ružomberskej textilke sa spracovávali priadze vyrábané v pradiarňach podniku. Sortiment vyrábaných tkanín bol veľmi široký od šatoviek a hlavného sortimentu - povlakovín a plachtovín až po pracovné kepre.

Základom tkanín sú dve sústavy nití, osnova a útok, vzájomne previazané väzbou. Tá do značnej miery určuje vlastnosti a vzhľad výslednej látky. Väzba predstavuje spôsob prekríženia osnovných a útkových nití a poznáme tri základné väzby tkanín: plátnovú, keprovú a atlasovú. Väzby sa zakresľujú na špeciálny vzornicový papier pomocou štvorčekov, ktoré označujú miesta osnovných väzných bodov (osnovná niť je nad útkovou). Miesta útkových bodov zostávajú biele. Dôležitým parametrom tkaniny je jej dostava, ktorá udáva hustotu jednotlivých sústav nití a uvádza sa ako počet nití na 10 cm. V neposlednej rade je dôležitým parametrom aj jemnosť a materiálové zloženie nití osnovy a útku.


Typy odvodených  väzieb:  Z  plátnovej  väzby - priečny  ryps,  pozdĺžny  rips,  šikmý  rips,  panama a vzorová panama.  Z keprovej  väzby - zosilnený  keper,  viacriadkový  keper,  hrotový keper priečny a pozdĺžny, klikatý keper, lomený keper, prerušovaný keper, viacstupňový keper, zložený keper a vlnitý keper.  Z atlasovej väzby  - nepravidelný atlas, zmiešaný atlas, zosilnený atlas, tieňovaný atlas a pri-sadzovaný atlas.                Existuje tiež množstvo zložených a voľne zostavených väzieb.


Osnova je zložená z niekoľko tisíc osnovných nití v závislosti od výslednej šírky tkaniny a dostavy osnovy. Na tkáčky stroj sa zakladá vo forme osnovného návoja. Do osnovy sa postupne zatkáva zväčša iba jedna osnovná niť. Z tohto hľadiska je príprava osnovy náročnejšia a zdĺhavejšia, pretože osnovné nite sú v stroji niekoľkonásobne viac namáhané v ťahu, ohybe a odere.

ZÁKLADNÉ TKÁČSKE OPERÁCIE 

PREVÍJANIE NITÍ z potáčov, pri ktorom dochádza k odstraňovaniu nečistôt, prachu a vadných miest a nadväzovaní nití do jedného celku a ich navíjanie na krížové cievky.

SNOVANIE je operácia, pri ktorej sa nite budúcej osnovy navíjajú súčasne z cievočnice na dielčie snovacie návoje (vály). Výsledný počet návojov je daný celkovým počtom nití v osnove a počtom navlečených cievok v cievočnici.

ŠLICHTOVANIE je napúšťanie osnovy roztokom lepivých materiálov (škroby, vosky, polyvinylalkohol a pod.) a ďalších komponentov, ktoré robia povrch nití hladším a pevnejším. Pri šlichtovaní sa nite zo snovacích válov združujú na výsledný osnovný návoj s plným počtom nití.

NAVLIEKANIE DO NITEĽNÍC A BRDA Pri založení novej osnovy do stroja je potrebné navliecť jednotlivé nite do niteniek v nitelniciach a do tkacieho brda a po založení do stroja tiež navliecť na jednotlivé nite lamely osnovnej zarážky.

NADVÄZOVANIE OSNOVY zvyšuje efektívnosť výroby tým, že sa ďalšia osnova nenavlieka, ale za pomoci špeciálneho stroja priamo nadväzuje na konce pôvodnej osnovy v stroji. Odstraňuje sa tak opakované zdĺhavé a pracné navliekanie.

PREVÍJANIE ÚTKA z potáčov na špeciálne krížové cievky, na ktorých sa môže útková niť pariť.

PARENIE ÚTKA sa užíva pri tkaní režných priadzí, ktoré majú pri odvíjaní sklon k slučkovaniu a následne k zbytočným prietrhom.

PREVÍJANIE NA ÚTKOVÉ CIEVKY prebieha, v prípade tkania na člnkových krosnách, na automatických prevíjacích strojoch. V prípade bezčlnkových strojov je útok dodávaný priamo z krížovej cievky.

TKANIE prebieha na tkáčskych krosnách a z predloženej osnovy a útku sa vyrábajú jednotlivé dielce tkaniny v dĺžkach závislých na jemnosti tkaniny a konštrukcii stroja.

ČISTENIE A KONTROLA Po utkaní sa neupravená tkanina odváža na čistenie a kontrolu. Pri tej sú opraviteľné chyby tkaniny odstránené a chyby, ktoré sa opraviť nedajú sú označené a oklasifikované podľa príslušnej normy. Zrebný tovar sa potom odvádza na ďalšie spracovanie do zošľachťovní.




© Vilibald Liebscher - willibald@atlas.sk
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky