Podnik v rokoch 1989 – 1994
Od revolúcie po privatizáciu

Koniec osemdesiatych a začiatok deväťdesiatych rokov minulého storočia bol obdobím rušných zmien v spoločnosti i v ružomberskej textilke. Priniesol značné organizačné zmeny i ďalší rozvoj a modernizáciu podniku. Bavlnárske závody menia začiatkom roku 1990 názov na "Bavlnárske závody, štátny podnik, Ružomberok". Spolu s tým sa mení aj podnikový znak, ktorý je od júna 1990 doplnený o obchodný názov TEXICOM.

Nový podnikový znak od Ing. arch. Jozefa Hýravého začala ružomberská textilka používat od 25. januára 1990. Znak bol v júni toho samého roku doplnený o obchodný názov TEXICOM.
O rok neskôr podnik pristupuje k zmene, ktorá priniesla zrušenie prevádzok ako hospodárskych stredísk a vytvorenie jedenástich samostatných závodov. Toto rozdelenie bolo zachované, s výnimkou osamostatnenia závodu strojáreň (od 1. mája 1993), až do privatizácie v roku 1994. V týchto rokoch sú dokončované investičné akcie zamerané na modernizáciu strojného zariadenia jednotlivých závodov: tkáčovní, pradiarní, zošľachťovní i konfekcie.






V roku 1992 je z funkcie riaditeľa štátneho podniku odvolaný Ing. Peter Filipp a na jeho miesto je menovaný bývalý riaditeľ závodu v Trenčíne a vtedajší výrobný námestník podniku Ing. Ľubomír Šulík, ktorý vo funcii zostal až do svojej smrti v máji 1994.
Podnik vyrába bavlnené, viskózové a zmesové priadze, ktoré ďalej spracováva vo vlastných tkáčovňach na množstvo druhov zrebných tkanín. Tie sú upravované závodom zošľachťovní v rozsiahlej palete bielych, jednofarebných i potlačených tkanín v šírkach 90 - 220 cm. Podľa ich ďalšieho využitia sú to najmä dámske šatovky, zásteroviny, košeľoviny, povlakoviny, dekoračky a závesoviny, oblekovky, flanele, lúhové aj mechanické krepy. Takmer 30 % produkcie upravených tkanín sa v závode konfekcie ďalej spracováva na posteľné súpravy, prestieradlá, dámske šatové zástery, pracovné oblečenie a obrusy. Kvalitné ružomberské výrobky sú dodávané na tuzemský trh i na export.



Ukážka výrobno-technických noriem, materiálových listov a vzorky tkanín z produkcie TEXICOMu.

TEXICOM dodáva svoje výrobky priamo aj prostredníctvom konfekčných podnikov na Slovensku i v Čechách. Vďaka kvalite svojich výrobkov a prispôsobovaniu sa požiadavkám odberateľov vzrastá podiel výroby smerujúci na trhy západnej Európy, Kanady, USA i Afriky. Podiel exportu tkanín a konfekčných výrobkov predstavuje takmer 50 % objemu výroby rybárpolskej textilky.
Uplynulo 100 rokov od založenia textilky a pre fabriku nastáva významný predel v jej histórii. Fond národného majetku vyhlasuje 28. marca 1994 verejnú obchodnú súťaž na predaj štátneho podniku BZ TEXICOM. Len časť hlavnej textilnej výroby predstavuje majetok v bilančnej hodnote 1 miliarda a 71 903 000 Sk.
Kedysi najväčšiu textilku v strednej Európe tak po dvojročnom úsilí získava bratislavská firma so základným imaním 100 000 Sk, Technoconsulting, s. r. o., Bratislava, s majiteľmi Ing. Hladkým a manželmi Bocovcami za čiastku 180 000 000 Sk. Z textilky s cca. 2 300 zamestnancami vzniká "iba" odštepný závod bratislavskej firmy Technoconsulting-TEXICOM s. r. o.